Pioneers in the industry, we offer frp chemical reactors from India.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Design | Plain |
| FRP Grade | Vinyl Ester |
| Capacity | 10000 |
| Reactor Type | Agitated |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material grade | Vinyl ester |
| Design Pressure | Atmospheric |
| Max pressure | 1 bar |
| Max Temperature | 80°C |
| Max temp | 80 C |
| Internal Lining | FRP |
| Stirrer type | Anchor |
| Brand/Make | Manav Industries |
| Orientation | Vertical |
| Max Design Pressure | 5 bar |
| Material | FRP |
| Finish | Outside gel |
| Drive type | Top entry |
| Agitator speed | 100 rpm |
| Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India