Pioneers in the industry, we offer frp chemical storage tank from India.
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 5000 L |
| Material | FRP |
| Tank Orientation | Vertical |
| Wall Thickness | 15 mm |
| Shape | Round |
| Application | Alkali, Chemical Mix, Fertilizer, Solvent, Salt Solution, Effluent, Pharma, Acid |
| Installation Type | Above Ground |
| Max Temperature | 80°C |
| Operating Pressure | 50 psi |
| Material Grade | Super Vinly Ester Resin |
| Top Type | Closed Top |
| Weight | 1500 - 2000 kgs |
| Surface Finishing | Gelcoat Finish |
| Bottom Type | Conical Bottom |
| Tank Shape | Cylindrical |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
FRP tanks can serve a variety of purposes, and the type of material used in their construction can make them better suited for specific uses than other types of tanks. FRP, or Fiberglass-Reinforced Plastic, is such a material.
FRP tanks are known for their ability to withstand harsh environments and corrosive chemicals. They also offer other advantages as well. If you’re wondering whether an FRP tank would be useful in your operation, use this guide as an introduction to some of the pros and cons of using FRP tanks over other types. It covers the basics of what FRP tanks are, how they’re made, some common uses for them and some reasons why they may not be right for certain situations.
FRP tanks can be used to store petroleum and other fuels, water and wastewater, chemicals, food products, and other materials. They are suitable for storing any fluid or gas that is not corrosive to FRP.
FRP tanks are made from fiberglass-reinforced plastic. This is a composite material that combines the high strength of glass with the chemical inertness and increased durability of plastic. The result is a durable material that is suitable for use in many applications including water storage, waste containment, hazardous material storage, and more.
tanks can be used to store petroleum and other fuels, water and wastewater, chemicals, food products, and other materials. They are suitable for storing any fluid or gas that is not corrosive to FRP. FRP is a composite material that combines the high strength of glass with the chemical inertness and increased durability of plastic.
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India