Offering you a complete choice of products which include frp lining of gi / ms rain water gutter.
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Gutter Material | FRP |
| Thickness | 3 mm |
| Gutter Width | 300 mm |
| Gutter Thickness | 3 mm |
| Gutter Shape | U Shape |
| Length Per Piece | 3 m |
| Application Area | Shed Roof, Factory Roof, Warehouse Roof, Industrial Roof |
| Usage/Application | Rain Gutter |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Size | As per customer size |
| Brand | Manav Industries |
| Shape | U Shape |
| Country of Origin | Made in India |
| Lining Thickness | 3mm |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Corrosion Resistance – Ideal for gutters exposed to acidic rain, industrial pollutants, or saltwater environments.
Leak-proofing – Seals any existing cracks or joints, reducing leaks.
Lightweight Yet Strong – Adds structural strength without excessive load..
Long Lifespan – Extends the functional life of metal or concrete gutters.
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India