Our product range includes a wide range of frp tank lining stp etp plastic coating and industrial frp lining.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Resin Type | Polyester |
| Coating Type | Frp Lining |
| Reinforcement | Woven Roving, CSM, Surface Mat |
| Application Surface | Storage Tank, MS, Floor, Sump, Pipeline, Concrete, Drain |
| Packaging Type | Hand Layer |
| Usage/Application | Frp Lining |
| Service Temp | Up to 60°C |
| Lining Thickness | 2–3 mm |
| Chemical Resistance | Mixed Media, Alkali, Acid, Solvent |
| Application Method | Hand Layup |
| Finish Layer | Gelcoat |
| Glass Content | 25–30 % |
| Country of Origin | Made in India |
| Frp Thickness | 3mm |
Minimum order quantity: 500 sq ft
MANAV INDUSTRIE Provide FRP Lining is resin lining to raise safety and durability by lining the inside of a steel tank, water tanks, storage tanks, and cooling towers with FRP (Fiberglass Reinforced Plastics).
It provides strength and durability and is not affected by structural imperfections, which can occur. After completion of FRP lining, the tank will have the same strength as the FRP coated tank that is installed to the inside.
The material is a room-temperature-curing type and applicable for on-site lining and large-sized tanks.
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Resin Type | Vinyl Ester |
| Reinforcement | CSM |
| Application Surface | Storage Tank, Sump, Drain, Concrete, MS, Floor, Pipeline |
| Packaging Type | Hand Layer |
| Usage/Application | Industrial |
| Service Temp | Up to 80°C |
| Lining Thickness | 2–3 mm |
| Chemical Resistance | Solvent, Mixed Media, Acid, Alkali |
| Packaging Size | 1000 L |
| Application Method | Hand Layup |
| Finish Layer | Gelcoat |
| Glass Content | 30–35 % |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Resin |
Minimum order quantity: 500 sq ft
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India