Leading Manufacturer of 10000 l pp frp tank, fiber reinforced tanks, 40000 l frp plating tanks and frp etp tank from Vadodara.
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity(L) | 10000 L |
| Capacity | 10000 L |
| Tank Orientation | Vertical |
| Tank Shape | Cylindrical |
| Wall Thickness | 12 mm |
| Application | Salt Solution, Food Grade, Chemical Mix, Solvent, Fertilizer, Pharma, Alkali, Acid, Effluent |
| Inner Material | PP |
| Installation Type | Above Ground |
| Outer Material | FRP |
| Max Temperature | 80°C |
| Working Temperature | Upto 60 C |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Color | Blue |
| Orientation | Above Ground |
| Bottom Type | Flat Bottom |
| Usage | Effluent Storage, Chemical Storage, Pickling Tank, Acid Storage, Water Storage, Alkali Storage |
| Top Type | Open Top |
| Shape | Round |
| Material | PP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 20 / Litre Get Latest Price
| Capacity | 10000 L |
| Tank Shape | Cylindrical |
| Wall Thickness | 12 mm |
| Usage | Fire Water, Chemical Storage, Alkali Storage, Effluent Storage, Water Storage, Acid Storage |
| Orientation | Above Ground |
| Working Temperature | Below 60 C |
| Inner Material | FRP |
| Top Type | Closed Top |
| Color | Grey |
| Food Grade | Non Food Grade |
Minimum order quantity: 1000 Litre
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Tank Shape | Rectangular |
| Wall Thickness | 10 mm |
| Type | Horizontal FRP Tank |
| Inner Material | FRP |
| Chemical Resistance | Alkaline, Electroplating, Acidic |
| Working Temperature | Upto 60 C |
| Usage/Application | Chemicals |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Orientation | Above Ground |
| Top Type | Open Top |
| Application | Nickel Plating, Chrome Plating, Pickling, Zinc Plating |
| Finish | Polished |
| Storage Capacity | 30000 L |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Tank Type | Equalization Tank |
| Capacity | 5 kl |
| Tank Capacity | 25–50 m³ |
| Tank Material | FRP |
| Storage Material | Water |
| Material | FRP |
| Installation | Above Ground |
| Covering Hood | No |
| Usage Industry | Food Industry, Paper Mill, Chemical, Pharma |
| Tank Shape | Rectangular |
| Brand | Manav industries |
| Top Cover | Open |
| Internal Coating | FRP |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India