Providing you the best range of 5000 l chemical frp underground water storage tanks with effective & timely delivery.
₹ 15 / Litre Get Latest Price
| Capacity | 50000 L |
| Tank Shape | Horizontal |
| Wall Thickness | 15 mm |
| Usage | Fire Water, Process Water, Rainwater, Raw Water |
| Installation Depth | Upto 2 m |
| Working Pressure | Burial Load |
| Storage Capacity(L) | 50000 L |
| Type | Underground FRP Tank |
| Shape | Curve |
| Manhole Size | 600 mm |
| Chamber Type | Three Chamber |
| Food Grade | Non Food Grade |
| Material | FRP |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Water Storage |
Minimum order quantity: 10000 Litre
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India