Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer acid storage tanks.
₹ 25 / Litre Get Latest Price
| Storage Capacity | 10000 L |
| MOC | FRP |
| Acid Type | H2SO4, HNO3, H3PO4, Mixed Acid, HF, HCl |
| Wall Thickness | 15 mm |
| Material | FRP |
| Tank Orientation | Vertical and Horizontal |
| Application | Pharma, Effluent, Acid, Chemical Mix, Salt Solution, Solvent, Fertilizer, Alkali |
| Installation Type | Above Ground |
| Max Temperature | 80°C |
| Feature | Corrosion resistance, Strong Build, chemical Stability, Durability |
| Top Type | Conical Top |
| Tank Thickness | 10mm to 25mm |
| Bottom Type | Conical Bottom |
| Accessories | Level Indicator |
| Tank Shape | Cylindrical |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India