Offering you a complete choice of products which include 5 kl frp chemical process equipment and frp agitator tank.
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Equipment Type | FRP Tank |
| Material Grade | FRP |
| Capacity | 5 KL |
| Wall Thickness | 12 mm |
| Usage | Storage, Fume Extraction, Scrubber System, ETP Plant |
| Brand/Make | Manav Industries |
| Material | FRP |
| Installation Type | Vertical |
| Operating Temperature | 60 Deg C |
| Country Of Origin | Made In India |
| Shape | Round |
| Color | Orange and White |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 5000 L |
| Capacity(KL) | 5 KL |
| Tank Material | FRP |
| Capacity | 5000 Liters |
| Agitator Type | Anchor |
| Material | Fiber rainforcement |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Motor Power | 5.5 kW |
| Height | As per volume |
| Max Pressure | 1 kg |
| Mounting Type | Top Entry |
| Application | Food, Cosmetic, Water Treatment, Chemical, Pharma |
| Power | 3 Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 420 |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Reactor Orientation | Vertical |
| Shaft Seal Type | Mechanical Seal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India