Pioneers in the industry, we offer frp tanks for chemical industry, frp vertical storage tank, chemical storage tanks, 100000l fiber reinforced vinyl ester tanks, chemical storage frp tank and frp chemical storage tanks from India.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 1001-5000 L |
| Material | FRP |
| Tank Orientation | Vertical |
| Wall Thickness | 12 mm |
| Application | Alkali, Solvent, Food Grade, Acid, Effluent, Chemical Mix, Salt Solution, Fertilizer, Pharma |
| Installation Type | Above Ground |
| Max Temperature | 60°C |
| Operating Pressure | 50 psi |
| Top Type | Dished Top |
| Bottom Type | Conical Bottom |
| Tank Shape | Cylindrical |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10000 L |
| Tank Material | FRP |
| Storage Capacity | 10000 L |
| Tank Orientation | Vertical |
| MOC | FRP |
| Storage Capacity(L) | 10000 L |
| Acid Type | H2SO4, Mixed Acid, HCl |
| Wall Thickness | 15 mm |
| Material | Fibre |
| Usage | Chemical Storage, Oil Storage, Effluent Storage, Water Storage, Acid Storage, Alkali Storage |
| Application | Pharma, Salt Solution, Chemical Mix, Alkali, Acid, Solvent |
| Water Use | Chemical Storage, Process Water |
| Installation Type | Above Ground |
| Max Temperature | 60°C |
| Tank Shape | Vertical |
| Shape | Round |
| Height | 3000 mm |
| Color | Yellow |
| Top Type | Closed Top |
| Bottom Type | Flat Bottom |
| Accessories | Vent, Level Indicator, Ladder, Manhole, Handrail |
| Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 20 / Litre Get Latest Price
| Capacity | 10000 L |
| Storage Capacity | 10000 L |
| Material | FRP |
| Storage Capacity(L) | 3000 L |
| Tank Orientation | Vertical |
| Wall Thickness | 15 mm |
| Application | Food Grade, Fertilizer, Pharma, Effluent, Chemical Mix, Salt Solution, Solvent, Acid, Alkali |
| Shape | Vertical |
| Installation Type | Above Ground |
| Max Temperature | 80°C |
| Tank Shape | Vertical |
| Color | White |
| Top Type | Conical Top |
| Bottom Type | Conical Bottom |
Minimum order quantity: 1 Litre
FRP tanks can be used to store petroleum and other fuels, water and wastewater, chemicals, food products, and other materials. They are suitable for storing any fluid or gas that is not corrosive to FRP.
FRP tanks are made from fiberglass-reinforced plastic. This is a composite material that combines the high strength of glass with the chemical inertness and increased durability of plastic. The result is a durable material that is suitable for use in many applications including water storage, waste containment, hazardous material storage, and more.
tanks can be used to store petroleum and other fuels, water and wastewater, chemicals, food products, and other materials. They are suitable for storing any fluid or gas that is not corrosive to FRP. FRP is a composite material that combines the high strength of glass with the chemical inertness and increased durability of plastic.
FRP tanks are more resistant to impact than carbon steel tanks. This is because the fiberglass used in FRP has a higher strength-to-weight ratio than most other materials, including metals and plastics, so it can be made thinner while still being strong enough to support the load of whatever product you’re storing in your tank. This means that when compared with conventional metal tanks, FRP tanks allow for reduced production time and material costs for both the molding process and shipping of finished products.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100000 |
| Wall Thickness | 20 mm |
| Type | Vertical FRP Tank |
| Application | Fertilizer, Salt Solution, Pharma, Alkali, Chemical Mix, Solvent, Water, Effluent, Food Grade, Acid |
| Usage | Chemical Storage, Water Storage, Oil Storage, Alkali Storage, Acid Storage, Fire Water, Process Water, Effluent Storage |
| Orientation | Above Ground |
| Installation Type | Above Ground |
| Working Temperature | Upto 80 C |
| Max Temperature | 80°C |
| Tank Shape | Vertical |
| Usage/Application | Chemicals |
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Height | 6000 mm |
| Width | 5000 mm |
| Inner Material | FRP |
| Top Type | Dished Top |
| Bottom Type | Flat Bottom |
| Food Grade | Non Food Grade |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 5000 L |
| Storage Capacity(L) | 5000 L |
| Material | FRP |
| Tank Orientation | Vertical |
| Wall Thickness | 12 mm |
| Application | Alkali, Pharma, Chemical Mix, Acid, Fertilizer, Salt Solution, Solvent, Food Grade, Effluent |
| Installation Type | Above Ground |
| Max Temperature | 60°C |
| Operating Pressure | 100 psi |
| Weight | 500 Kg |
| Color | Orange and White |
| Capacity | 5000 L |
Minimum order quantity: 1 Piece
We offer a range of horizontal and vertical acid storage tanks to store the acid. Our high-quality manufacturing of the tanks preventsthe leakage of acids, evaporation, and spilling. For inside shed installation, we manufacture tanks from special polypropylene sheets. For open air installation, we offer a specialized HDPE (High Density Polyethylene tanks)and UV resistant polypropylene tanks. To suit the specific industrial requirements, we also manufacture FRP (Fiber Reinforced Plastic) tanks.
Acid Storage tanks by Corrotech are robust structures equipped with venting system for letting out acid fumes. Our designs are durable, spill proof, corrosion resistant, requires zero maintenance, and are ideal for static as well as dynamic storage facility.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | More than 5000 L |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material | FRP |
| Wall Thickness | 15 mm |
| Type | Horizontal FRP Tank |
| Application | Salt Solution, Pharma, Solvent, Acid, Chemical Mix, Fertilizer, Alkali, Effluent |
| Installation Type | Above Ground |
| Max Temperature | 50°C |
| Max Pressure | 0-100 psi |
| Usage/Application | Industrial |
| Top Type | Closed Top |
| Bottom Type | Conical Bottom |
| Tank Shape | Cylindrical |
| Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
FRP Tank
We feel proud to introduce ourselves as the leading organization in this domain, engaged in presenting an excellent grade of FRP Tank. The tank is built using high grade plastic and fibre material. High technology and better technical sciences are applied during the fabrication process. Furthermore, our professionals adhere to industry standards and quality norms during the production process. Such production helps in making the tank strong and durable.
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India