Manufacturer of a wide range of products which include frp lining ms tanks, ms tanks with frp lining and frp lining in etp tanks.
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | Mild Steel |
| Storage Capacity | More than 10000 L |
| Lining Thickness | 5 mm |
| Lining Material | FRP Lined |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Type | Horizontal FRP Tank |
| Usage | Acid Storage, Plating Tank, Alkali Storage, Pickling Tank, Chemical Storage, Effluent Storage |
| MOC | MS |
| Working Temperature | Upto 80 C |
| Design Pressure | Atmospheric |
| Lining Resin | Bisphenol |
| Installation Type | Above Ground |
| Usage/Application | Chemicals |
| Shape | Curve |
| Color | Natural |
| Tank Shape | Cylindrical |
| Top Type | Conical Top |
| Orientation | Above Ground |
| Bottom Type | Flat Bottom |
| Corrosion Allowance | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Storage Capacity(L) | 50000 L |
| Base Material | Mild Steel |
| Lining Thickness | 3 mm |
| Type | Vertical FRP Tank |
| Usage | Chemical Storage, Alkali Storage, Plating Tank, Acid Storage, Effluent Storage, Pickling Tank |
| Working Temperature | Upto 60 C |
| Lining Resin | Vinyl Ester |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Blue |
| Tank Shape | Cylindrical |
| Orientation | Above Ground |
| Body Material | FRP |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Square Feet
FRP Tank
We feel proud to introduce ourselves as the leading organization in this domain, engaged in presenting an excellent grade of FRP Tank. The tank is built using high grade plastic and fibre material. High technology and better technical sciences are applied during the fabrication process. Furthermore, our professionals adhere to industry standards and quality norms during the production process. Such production helps in making the tank strong and durable.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Resin Type | Vinyl Ester |
| Reinforcement | Surface Mat, CSM, Woven Roving |
| Application Surface | MS, Sump, Storage Tank, Pipeline, Drain, Concrete, Floor |
| Packaging Type | Hand Layer |
| Service Temp | Up to 60°C |
| Lining Thickness | 2–3 mm |
| Chemical Resistance | Acid, Alkali, Mixed Media, Solvent |
| Packaging Size | 20 L |
| Application Method | Hand Layup |
| Finish Layer | Gelcoat |
| Glass Content | 25–30 % |
| Country of Origin | Made in India |
| Resin | Vinyl Ester |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 500 sq ft
MANAV INDUSTRIE Provide FRP Lining is resin lining to raise safety and durability by lining the inside of a steel tank, water tanks, storage tanks, and cooling towers with FRP (Fiberglass Reinforced Plastics).
It provides strength and durability and is not affected by structural imperfections, which can occur. After completion of FRP lining, the tank will have the same strength as the FRP coated tank that is installed to the inside.
The material is a room-temperature-curing type and applicable for on-site lining and large-sized tanks.
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India