We are a leading Manufacturer of frp chlorine safety tonner hood and frp moulded so2 gas tonner safety hood from Vadodara, India.
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Hood width | 900 mm |
| FRP grade | Chemical grade |
| Worktop material | FRP |
| Material | FRP |
| Sash type | Horizontal |
| Brand | Manav Industries |
| Face velocity | 0.4 m/s |
| Blower type | FRP centrifugal |
| Vehicle Model | For Chlorine gas |
| Technique | Hot Rolled |
| Thickness | 5 mm |
| Weight | 50 Kgs |
| Internal lining | FRP |
| Power supply | 415 V 3ph 50 Hz |
| Color | Yellow |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Hood width | 900 mm |
| FRP grade | UV resistant |
| Worktop material | FRP |
| Sash type | Horizontal |
| Face velocity | 0.4 m/s |
| Blower type | FRP centrifugal |
| Internal lining | FRP |
| Power supply | 415 V 3ph 50 Hz |
| Color | Green |
| Finish | Color Coated |
| Usage | Industrial |
| Material | FRP |
| Warranty | 12 Months |
| Brand | Manav Industries |
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India