Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer frp flooring lining services, tank frp lining services, frp lamination lining work, frp lining spark testing and frp roof lining service.
₹ 70 / Square Feet Get Latest Price
| Substrate Material | Concrete |
| Application Use | Sump Lining, Floor Lining |
| Lining Thickness | 3 mm |
| Lining Material | FRP |
| Max Operating Temp | 60 C |
| Packaging Type | Hand Layer |
| Usage/Application | Industrial |
| Industry Served | Metal Finishing, Beverage, Chemical, Textile, Power Plant, Food, Water Treatment |
| Surface Finish | Glossy |
| Service Location | Pan India |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 5 Days |
| Service Type | FRP Flooring Lining Services |
Minimum order quantity: 500 Square Feet
Transform your space with our premium FRP Flooring Lining Services, designed to provide a durable and seamless surface for various applications. Our expert team utilizes high-quality fiberglass reinforced plastic (FRP) materials, ensuring exceptional resistance to chemicals, moisture, and wear. Ideal for industrial, commercial, and residential settings, our flooring solutions not only enhance safety with slip-resistant properties but also offer easy maintenance and long-lasting performance. Elevate your environment with our reliable FRP flooring that combines functionality and aesthetic appeal, making it the perfect choice for any project.
₹ 700 / Square Meter Get Latest Price
| Tank Material | MS |
| Application Use | Effluent Tank, Acid Storage, Solvent Storage, Oil Storage, Water Storage, Alkali Storage, Food Processing, Chemical Storage |
| Material | Fiberglass (FRP) |
| Lining Thickness | 3 mm |
| Applications | Chemical Storage Tanks |
| Coating Method | Physical coating processes |
| Storage Material Type | Chemicals |
| Service Location | Pan India |
| Lining Material | Polyester FRP |
| Minimum Tank Size | 50 KL |
| Packaging Type | Hand Layer |
| Packaging Size | 20 L |
| Max Operating Temp | 60 C |
| Industry Served | Chemical, Textile, Power Plant, Food, Beverage, Pharma, Water Treatment, Metal Finishing |
| Service Mode | Offline |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
iberglass Reinforced Plastic is a corrosion resistant lining material used to suit specific working conditions with reference to temperature, concentration of the product handled and the type of material being used. Various grades of Resins viz. Isophthalic, Bisphenol, Vinyl Ester & Epoxy etc are available.
The advantage of F.R.P. is that this along with P.P. can be fabricated into vessels, tanks, ducts, hoods, piping, housings etc.
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Substrate Material | MS |
| Application Use | Pipe Lining, Floor Lining, Corrosion Protection, Acid Proofing, Vessel Lining, Sump Lining, Channel Lining, Tank Lining, Duct Lining |
| Lining Thickness | 3 mm |
| Lining Material | Vinyl Ester FRP |
| Max Operating Temp | 80 C |
| Packaging Type | Hand Layer |
| Usage/Application | Industrial |
| Industry Served | Chemical, Power Plant, Water Treatment, Metal Finishing, Food, Textile, Beverage, Pharma |
| Surface Finish | Semi Glossy |
| Warranty | 1 Year |
| Service Location | Pan India |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 7 Days |
| Service Type | FRP Lamination Lining Work |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 900 / Square Meter Get Latest Price
| Tank Material | MS |
| Application Use | Alkali Storage, Pharma Process, Effluent Tank, Oil Storage, Acid Storage, Solvent Storage, Underground Tank, Food Processing, Chemical Storage |
| Material | Vinyl Ester |
| Lining Thickness | 3 mm |
| Lining Material | Vinyl Ester FRP |
| Service Location | On Site |
| Minimum Tank Size | 100 KL |
| Packaging Type | Hand Layer |
| Max Operating Temp | 80 C |
| Industry Served | Metal Finishing, Beverage, Textile, Power Plant, Water Treatment, Chemical, Pharma |
| Warranty | 1 Year |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 7 Days |
| Service Type | Tank FRP Lining Services |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 500 / Square Meter Get Latest Price
| Tank Material | MS |
| Substrate Material | MS |
| Application Use | Vessel Lining, Corrosion Protection, Acid Proofing, Channel Lining, Tank Lining |
| Lining Thickness | 3 mm |
| Lining Material | FRP |
| Service Location | On Site |
| Minimum Tank Size | 100 KL |
| Type of FRP | Glass FRP |
| Packaging Type | Hand Layer |
| Usage/Application | Coating |
| Max Operating Temp | 60 C |
| Industry Served | Pharma, Food, Power Plant, Textile, Chemical, Metal Finishing, Beverage, Water Treatment |
| Surface Finish | Semi Glossy |
| Warranty | 1 Year |
| Service Mode | Turnkey |
| Surface | Metal |
| Testing Process | Manually |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
Regular inspection of FRP-lined equipment is essential for maintaining process integrity, preventing contamination, and ensuring operational safety. One of the most reliable methods for identifying damage that might be missed during visual inspections—such as small pinholes, and other defects—is spark testing.
This procedure helps detect potential failures before they escalate, saving both time and costly repairs₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Tank Material | MS |
| Substrate Material | MS |
| Application Use | Pipe Lining, Vessel Lining, Acid Proofing, Duct Lining, Roof Lining, Sump Lining, Corrosion Protection, Tank Lining, Floor Lining, Channel Lining |
| Lining Thickness | 3 mm |
| Lining Material | FRP |
| Minimum Tank Size | 100 KL |
| Packaging Type | Hand Layer |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Operating Temp | 60 C |
| Industry Served | Water Treatment, Metal Finishing, Beverage, Pharma, Power Plant, Chemical, Textile |
| Surface Finish | Semi Glossy |
| Service Location | Pan India |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 2 Days |
| Service Type | FRP Roof Lining Service |
Minimum order quantity: 500 sq ft
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India