We are a leading Manufacturer of frp electroplating tank from Vadodara, India.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 1000 L |
| Tank Shape | Rectangular |
| Material | FRP |
| MOC | FRP |
| Wall Thickness | 10 mm |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Inner Material | FRP |
| Plating Type | Chrome, Zinc, Tin, Silver, Nickel, Copper |
| Shape | Horizontal |
| Chemical Resistance | Electroplating, Pickling, Plating Solution, Anodising, Alkaline, Acidic |
| Heating Type | Electric Heater |
| Working Temperature | Upto 60 C |
| Usage | Barrel Plating, Manual Line, Rack Plating, Automatic Line |
| Max Pressure | 120 psi |
| Storage Capacity(L) | 1000 L |
| Color | Smoke Grey |
| Orientation | Above Ground |
| Accessories | Fume Hood |
| Weight | 150 Kg |
| Top Type | Open Top |
| Max Temperature | 60°C |
| Application | Pickling, Chrome Plating, Nickel Plating, Zinc Plating |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sanjay Rajput (General Manager)
Manav Industries
L S 306, Parmar Bhikhiben Shanabhai, Itoli, Intoli
Vadodara - 391510, Gujarat, India